Okolí

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

V předhůří Šumavy, v bohatě zalesněné a romantické krajině se na pravém břehu horního toku Vltavy rozkládá městečko a klášter Vyšší Brod. Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě (latinsky Altovadum, německy Hohenfurth) bylo založeno Vokem I. z Rožmberka roku 1259. Součástí kláštera je kostel, obrazová galerie, třetí největší klášterní knihovna v České republice s Filosofickým a Teologickým sálem i další prostory. V jedné z nich bývá vystavován legendární Závišův kříž, jeden z nejcennějších relikviářů světa. Informace o klášteru, možnostech prohlídek, životě mnichů a mnoho dalšího naleznete na www.klastervyssibrod.cz.


Hrad Rožmberk

Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů – Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů, tzv. Dolního hradu a Horního hradu. V 19. století byl Dolní hrad rodem Buquoyů přeměněn v romantické muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje. Více na www.hrad-rozmberk.cz/cs.


Český Krumlov

Český Krumlov je město kulturního dědictví - 300 památkově chráněných objektů v historickém centru, druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice, nejstarší barokní divadlo na světě, a to vše zapsané na seznam památek světového dědictví UNESCO. Město je zasazené do krásné jihočeské přírody – kopcovité krajiny vhodné pro pěší turistiku, cyklistiku, vyjížďky na koních, hraní golfu, rafting a vodní putování na Vltavě atd. V blízkosti se nachází rekreační oblast přehradní nádrže Lipno, Chráněná krajinná oblast Blanský les, Národní park Šumava a mnoho dalšího. Informace o zámku naleznete na www.zamek-ceskykrumlov.cz/cs


Vítkův Hrádek

Hrádek od svého založení ve 13. století Vítkem z Krumlova plnil funkci pevnosti a správního střediska panství, které bylo součástí vznikajícího dominia rodu Vítkovců, jež se rozkládalo po obou stranách současné hranice Čech a Rakouska. Dopravní dostupnost: Vítkův Hrádek se nachází v česko-rakouském hraničním pásmu asi 0,5 km od osady Svatý Tomáš na vrcholu hory Vítkův kámen. Na Svatý Tomáš se dostanete buď z obce Přední Výtoň nebo z Frymburku přívozem přes Frýdavu.


Jezero Lipno

Díky své rozloze a povětrnostním podmínkám je Lipno ideální vodní plochou pro windsurfing, jachting a další vodní sporty. Na nejoblíbenějších windsurfingových lokalitách, jako je Černá v Pošumaví (Jestřábí), Jenišov u Horní Plané a okolí Frymburku si samozřejmě můžete windsurf jak zapůjčit, tak absolvovat kurz v jeho ovládání. V četných půjčovnách je dále možné si vypůjčit loďku s elektromotorem, veslici i oblíbené šlapadlo. Můžete také absolvovat kurz kiteboardingu nebo jachtingu včetně získání průkazu "Vůdce malého plavidla".


Sjezd Vltavy na kánoích a raftech

Neváhejte a prožijte vzrušující víkend či dovolenou uprostřed krásné přírody! Milovníkům vodáckého sportu zajistíme putování po Vltavě za bezkonkurenční ceny. Bližší informace naleznete na stránkách vodácké půjčovny Šumava.


Jízda na koních

Zajímavá možnost pro všechny milovníky koní. Naučit se jezdit není obtížné. Pod vedením dobrého učitele dosáhne člověk pokroku rychle a bezpečně. V okolí hotelu je k dispozici dostatek míst, kde je možné se pod dohledem instruktora projet na koňském hřbetu.


Pěší a cykloturistika

Jižní Čechy jsou protkány hustou sítí cest pro cyklisty, které umožňují jízdu krajinou v ideálním tempu. Pavučinu cyklotras a cyklostezek doplňují rozvíjející se služby speciálních autobusů a půjčoven kol, které přibývají i na vlakových nádražích. Pokud se necítíte na jízdu na kole, můžete zkusit pěší turistiku. Nejbližší okolí nabízí množství zajímavých a lákavých tras, které vás zavedou na místa, která byste autem nikdy neobjevili. Přehledně uspořádané tipy na výlet najdete na www.ivyssibrod.cz.


Rybaření

Nejspíše není možné si představit ideálnější místo pro rybaření, než jsou právě Jižní Čechy. V kraji je dostatek míst, kde je možné rybařit bez povolenek v soukromých revírech s výborným zázemím (možnost vypůjčit si loď s motorem, echolot, mrazicí box atd.).


Návštěva Horního Rakouska

Pokud chcete navštívit oblast Horního Rakouska můžeme Vám doporučit turisticky oblíbená města a oblasti:
• Linz
• Bad Leonfelden
• Region SternGartl
• Mühlviertler Kernland
• Další tipy a informace najdete např. na www.hornirakousko.cz/cz.